Kuchnia azjatycka – czego możesz spróbować?

Chcesz nacieszyć się orientalnymi smakami, lecz nie chcesz spędzać czasu w restauracjach? Sprawdź, jakie proste przepisy na dania inspirowane kuchnią Azji możesz wykorzystać w domowym zaciszu.

O kuchni azjatyckiej

Kuchnia azjatycka jest smaczna i zdrowa, zatem jej rosnąca popularność w Polsce nie powinna dziwić. W wielu książkach kucharskich oraz na portalach kulinarnych znajdziesz uproszczone przepisy na japońskie, chińskie czy wietnamskie specjały. Są one układane w taki sposób, by zachować orientalny smak, a jednocześnie dopasować się do przyzwyczajeń Europejczyków oraz do tego, z jakich produktów spożywczych mogą oni korzystać. Co możesz zatem przygotować na azjatycką ucztę w swoim domu?

Zanim sięgniesz po przepisy na orientalne specjały, wyposaż się w te produkty spożywcze, z których kuchnia azjatycka korzysta najczęściej. To m.in. sosy (sojowy i sezamowy), limonka, trawa cytrynowa oraz wodorosty (np. nori i wakame). Do przygotowania wielu potraw niezbędny będzie papier ryżowy, grzyby mun lub kimchi. Ważną rolę w kuchni azjatyckiej odgrywają też przyprawy, m.in. curry, czosnek, sezam, imbir, kolendra, kardamon czy ostra papryka. Większość tych produktów pojawia się w polskich sklepach, zatem skomponowanie bazy wyjściowej do większości potraw nie powinno ci sprawić większego problemu. Obok tych nieco „egzotycznych” dodatków pojawiają się produkty spożywcze, które znasz od lat. Kurczak, tofu lub mieszanki warzywne – oto kolejne składniki, których obecność często uwzględniają przepisy na dania kuchni azjatyckiej.

A co ze sprzętem do przygotowania posiłków?

Do przygotowania wielu azjatyckich specjałów niezbędny jest wok, czyli głęboka patelnia, w której połączą się ze sobą wybrane do danej potrawy składniki. Można na nim smażyć m.in. makaron sojowy oraz ryż (zarówno biały, jak i brązowy). Co możesz przygotować? Sięgnij po przepisy na warzywa na patelnię, które – dzięki orientalnym przyprawom – nabiorą wyjątkowego charakteru. Kurczak (w wersji wegańskiej zastąpiony tofu) z makaronem i warzywami, makaron udon z kurczakiem lub tofu, azjatyckie zupy (np. z krewetkami) – oto wybrane możliwości, z których możesz skorzystać.

Źródło: https://www.pikantna.pl/